Geri Dön

Kompost Üretim Tesisi

Kompost Üretim Tesisi

Kompost, esas itibariyle her türlü organik atığın bir araya getirilerek, çürütülmesi sonucu elde edilen doğal bir gübreleme yöntemidir.

01.01.2021 tarihinde işletmeye alınan 2800 Lt. Kapasiteli Kompost Üretim Tesisimizde yıl boyunca organik atıklardan kompost elde edilmiştir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 600 bin TL hibe desteği alınarak kurulan Kompost Üretim Tesisinde 1 aylık çözünme sonrasında elde edilen organik gübreler ilk etapta ilçe içerisinde yer alan park ve bahçelerde kullanılmaktadır. Kompost Üretim Tesisi’ne semt pazarlarından arta kalan organik atıkların yanı sıra park ve bahçelerdeki çim ve yapraklar, belediye bünyesinde faaliyet gösteren aşevlerinden arta kalan organik atıklar ve vatandaşların evlerinde ayrı olarak biriktirdikleri organik atıklar getirilebilmektedir. Tesis yılda 18 ton atığı gübreye çevirebilecek kapasiteye sahiptir. 2021 yılı içerisinde Pazar yerlerinden ve vatandaşların getirdiği toplam atık miktarı 7652 kg olarak kaydedilmiştir. Park ve bahçelere dağıtılan organik gübre miktarı ise 2400 kg olmuştur. Aynı zamanda ‘’Atıklarınız Çilek Olsun’’ projesi kapsamında ilçede bulunan 9 okula kendi organik gübrelerini üretebilmeleri için kompost bidonları da tedarik edilmiştir.

2 kg organik atık getiren vatandaşlarımıza Kompost Üretim Tesisinde üretilen 1 kg organik gübre hediye edilmektedir.