Geri Dön

Şükrü AKYOLLU

Konuma Git

29 Mart 1946 tarihinde Şeyhmüftü mahallesinde Ahmet-Hayriye Akyollu çiftinin 3. çocuğu olarak küçük ahşap bir evde doğdu.İlk öğrenimini Hafız Davut İlkokulunda (Şimdiki adı öğretmen Davut), ortaokulu Mustafakemalpaşa Muhtelif Gayeli Ortaokulunda tamamladı.

Mustafakemalpaşa’da o dönemde lise olmadığından ve maddi olanaksızlıklar nedeniyle öğrenimine bir yıl ara veridi.1961 yılında Bolu öğretmen Okulu giriş sınavını kazanarak parasız yatılı olarak kayıt oldu.Üstün başarı gösteren öğrencilere tanınan olanaklardan yararlanarak Yüksek öğretmen Okuluna seçildi. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü ve Yüksek öğretmen Okulunu 1968 yılında bitirdi ve Malatya Turan Emeksiz Lisesi kimya öğretmenliğine atandı.

14 Şubat 1970 tarihinde matematik öğretmeni Ülkü Akyollu (Soyer) ile evlendi. Aynı yıl Bursa Kız Lisesi kimya öğretmenliğine atandı. Kısa dönem askerlik görevini 1975 yılında Tuzla Piyade Okulunda tamamladı. 1976 yılında İstife ederek Tan Dershanesi kurucuları arasında yerini aldı.Tan Eğitim Öğretim Kurumlarının Türkiye’nin en saygın eğitim kurumları arasında yer alması için çalıştı. 1981 yılında bir aile şirketi olan Akdoku Tekstil Tic.Ltd.şirketini kurdu. 1997 yılında ülkemizin en çağdaş okullarından biri olan Ana okulundan Liseye kadar eğitim veren Tan Okulları’nın kurucusu oldu.

Mustafakemalpaşa ile bağlarını hiç zayıflatmayan Şükrü Akyollu iki dönem Bursa Mustafakemalpaşalılar Demeği başkanlığını yürüttü. Zor günler yaşayan Mustafakemalpaşasporun bir dönem başkanlığını yaparak takımı düzlüğe çıkarıp bayrağı emin ellere teslim etti.1995 genel seçimlerinde D.Y.P den Bursa Milletvekili Adayı oldu.

Bursaspor kulübünde iki dönem yönetim kurulu üyeliğine seçilen Şükrü Akyollu basın sözcülüğü ve teknik asbaşkanlık yapmıştır. Türkiye’nin en eski kulüplerinden olan Bursa Rotary kulübünün gelecek dönem başkanıdır.

33 yıllık mutlu bir evlilikleri olan Ülkü-Şükrü Akyollu çiftinin Endüstri Mühendisi kızları Senem Akyollu (Başyurt) ve Bilgisayar Mühendisi oğulları Ahmet Can Akyollu olmak üzere iki evlatları vardır.

Ömrünün 35 yılını eğitim ve öğretime adayan Şükrü Akyollu halen Tan Eğitim Öğretim Kurumları A.Ş ‘nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü’nü yürütmektedir.

 

Konuma Git