Türkçe
/ / /

Sıfır Atık

Sıfır Atık Projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde oluşan atıkları kontrol altına almak ve gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına hayata geçirilmiştir. İlk olarak bakanlığın ana hizmet binasında aşamalı olarak başlatılan proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda uygulanmasının akabinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde de hayata geçirilmiş ve 26.09.2017 tarihinde yaplan Sıfır Atık Projesi Tanıtım Toplantısı ile tüm Türkiye’de uygulanmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır.

SIFIR ATIK NEDİR?

İsrafın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan  atık miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini, kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanan bir hedeftir.

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

SIFIR ATIK YAKLAŞIMININ ESAS ALINMASI İLE NE HEDEFLENMEKTEDİR ?

- Verimliliğin artması,

- İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,

- Temizlik ortam kaynaklı performansın artması,

- Çevresel risklerin azaltılması,

- Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların“duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması,

- Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması,bu sayede saygınlığının arttırılması hedeflenmektedir.

Mustafakemalpaşa Belediyesi Temizlik İşleri bünyesinde 2008 yılından itibaren  kağıt, karton metal, plastik vb. ambalaj atıklarının geri kazanımı ile ilgili çalışmalar, Çevre Kanunu ve mevzuatlar gereği gerçekleştirilmektedir. Ambalaj atıklarının ayrı toplanması için Belediyemiz birimlerinde mavi renkli geri dönüşüm kutuları kullanılmaktadır. Atık pillerin ayrı toplanması için kırmızı renkli atık kutuları, bitkisel atık yağların ayrı toplanması için mavi renkli bidonlar kullanılmaktadır. Belediyemiz bünyesinde atık yönetimine yönelik yürütülen faaliyetler Sıfır Atık Projesi kapsamında hız kazanmıştır. Aralık 2018 tarihi  itibariyle atıkların ayrı toplanması için altyapı güçlendirilmiş ve toplanan atık miktarlarıyla ilgili ölçümler yapılmaya başlanmıştır. Bunun için öncelikli olarak belediye hizmet binamızda uygulanmak üzere geri dönüşebilen tüm atıklar için ayrı atık biriktirme ekipmanları alınmış ve belediye binamızın tüm katlarına yerleştirilmiştir.

Mustafakemalpaşa Belediyesi Hizmet Binası (Hamzabey Mah. Garaj Sok.No:22-26) Ekipmanları

Geri Dönüşebilen Atık Kutusu

Geri Dönüşemeyen Atık Kutusu

E-Atıklar

Atık Pil Kutusu

Bitkisel Atık Yağ

Zemin kat: 5

Zemin kat: 5

Zemin kat: 1

Zemin kat: 1

Zemin kat: 1

1.kat: 6

1.kat: 2

Yok

Yok

Yok

2.kat: 2

2.kat: 2

2.kat: 1

Yok

Yok

3.kat: 3

3.kat: 3

Yok

3. kat: 1

Yok

Toplam: 16

Toplam: 12

Toplam: 2

Toplam: 2

Toplam: 1

 

Belediyemizde çalışan tüm personele ve temizlik personeline, sıfır atık projesinin uygulanmasına yönelik eğitimler verilmiştir. Biriken ambalaj atıkları bağlı bulunduğumuz ilçe belediyesinin anlaşmalı olduğu çevre lisanslı firma tarafından alınarak geri dönüşümü sağlanmaktadır. Atık piller ve tehlikeli atıklar mevzuatlar doğrultusunda diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmekte ve Temizlik İşleri Müdürlüğü personelince alınarak Taşınabilir Pil Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (TAP)  tarafından bertarafı sağlanmaktadır. Belediyemiz atölyelerinden çıkan atık motor yağları ayrı olarak su sızdırmaz tank ve varillerde biriktirilmekte ve yetkili kuruluşa teslim edilerek enerji geri kazanımı sağlanmaktadır. Şantiye sahalarında araç bakım yerlerinden çıkan ömrünü tamamlamış lastikler ayrı olarak biriktirilmekte ve geri kazanımı sağlanmak üzere çevre lisanslı firmalara verilmektedir. Bununla birlikte Belediyemiz tarafından ilçemiz okullarına yerleştirilmek üzere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne 150 adet geri dönüşüm kutusu teslim edilmiştir.

ATIK İLAÇ TOPLAMA NOKTALARI

Sıfır Atık Projesi kapsamında önemli çalışmalara imza atan Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından, çevreye zarar veren, tehlikeli atık özelliği taşıyan son kullanma tarihi geçmiş ilaçların ayrı toplanmasını ve lisanslı firmalarca mevzuata uygun bertarafını sağlayamak amacıyla Bursa Eczacılar Odası tarafından belirlenen 7 eczaneye  "Atık İlaç Toplama Kutusu" dağıtılmıştır.

Vatandaşlar evlerinde kullanmadıkları veya son kullanma tarihi geçmiş ilaç atıklarını bu 7 eczaneden birine ya da Orta Mahallede bulunan belediyeye ait 1. Sınıf Atık Getirme Merkezine götürerek sıfır atık projesine katkıda bulunabilirler.

 

 

       

ATIK İLAÇ TOPLAMA NOKTALARI

 
  ECZANE ADI ADRES TEL
1 DURUMBEY ECZANESİ Viraca Mahallesi, Bursa Caddesi, No:57 614 15 74
2 ERSİN ECZANESİ Yunus Emre, Fevzipaşa Cd. No:233, 16500   614 24 24
3 ŞİFA ECZANESİ Şeyhmüftü Mahallesi balıkesir caddesi, 28  613 17 47
4 DERMAN ECZANESİ Hamzabey Cad. Değirmen Sok. No:20/a  613 91 30
5 SAVAŞ ECZANESİ Hamzabey Mah.Değirmen Sk. no 16/b, 16500   613 95 94
6 HİLAL ECZANESİ Hamidiye Mahallesi 17 Nolu Sokak No:23 612 12 66
7 ERGİN ECZANESİ Tatkavaklı Mahallesi Kıryolu Sokak No:13/1. Hastane Karşısı   614 35 89
8 1.SINIF ATIK GETİRME MERKEZİ Orta Mah.Eski Bursa Cad. No:133/135 444 38 15

 

FAYDALI LİNKLER:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı :http://sifiratik.gov.tr/

Bursa İl Enerji Yönetim Birimi: http://bursa.meb.gov.tr/enerjiyonetimi/index.php

İl Müdürlüklerince Atık İşleme Tesislerine Verilen Belgeler: http://motatkds.cevre.gov.tr/MotatKDS/WebOzelFaaliyetListe.zul

Atık Taşıma Lisansları: http://motatkds.cevre.gov.tr/MotatKDS/TasimaLisansAracView.zul

Sıfır Atık Tanıtım Filmi: http://csb.gov.tr/sifir-atik-tanitim-filmi-video-galeri

Sıfır Atık Kamu Spotu: http://csb.gov.tr/sifir-atik-zirvesi-video-galeri

TEMA Vakfı-Sıfır Atık- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: http://sifiratik.gov.tr/Kurumsal/VideoDetay/14

Elektronik Ev Atıkların Geri Dönüşümü: http://csb.gov.tr/elektronik-ev-atiklarin-geri-donusumu-video-galeri

Elektronik Atıkların Geri Dönüşümü: http://csb.gov.tr/elektronik-atiklarin-geri-donusumu-video-galeri

Sıfır Atık Yönetmeliği: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/07/20190712-9.htm

 

E-Bülten Üyelik