Özgeçmiş
Başkan'ın Mesajı
Başkan'a Mesaj

KABULBABA’DA YAĞLI GÜREŞ GELENEĞİ SÜRDÜ

     Mustafakemalpaşa’da bu yıl 338.’si düzenlenen Tarihi ve Geleneksel Kabulbaba Yağlı Güreşleri nefesleri kesti. Mustafakemalpaşalıların güreşe doyduğu er meydanı, kıran kırana geçen mücadelelere sahne oldu.
     AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, AK Parti İlçe Başkanı Kerim Akça, Özel İdare Spor Daire Başkanı Musa Aydın, belde belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte yaklaşık 5 bin güreşseverin izlediği müsabakalarda, 12 kategoride 378 pehlivan er meydanına çıktı.
     Kırkpınar usulü zorlu mücadelelerin yaşandığı 338. Tarihi ve Geleneksel Kabulbaba Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı, hemşerisi Cengiz Zengin’i büyük heyecanın yaşandığı final maçında yenen Balıkesir Bigadiç Belediyesi Pehlivanı Kadir Ergin oldu.
     Başpehlivan Ergin ile birlikte boylarında ilk 4’e giren pehlivanlara madalya ve para ödülü verildi. 
     Yapılan açık arttırmada ise gelecek yılki güreşlerin ağalığını 30 bin TL ile Kabulbaba Köyü Muhtarı Fevzi Ülker kazandı.
 
‘Yağlı güreş kültürümüzün parçası’
 
     Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, tarihi güreşlerin heyecanına ortak olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “ Yağlı güreş geleneği, kültürümüzün ayrılmaz bir parçası. Bu güzel spor kültürü, Mustafakemalpaşa’da da her yıl artan bir ilgiyle gerçekleştiriliyor. Kabulbaba Yağlı Güreşleri’nin düzenlenmesinde emeği geçen, bu heyecanı güreşseverlere yaşatan tertip komitesine teşekkür ediyor, başta başpehlivanımız olmak üzere tüm güreşçilerimizi kutluyorum” dedi. 
.
.
.
15 Mayıs 2012